CENTRUM MEDYCZNE KEPLERA 1

REJESTRACJA: +48 535 651 555

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

OSTEOPATIA W PEDIATRII

Powszechnie uważa się iż małe dzieci są na tyle elastyczne, że mimo wielu różnych sił oddziałujących na nie w życiu płodowym oraz w czasie porodu zachowują równowagę mięśniowo-szkieletową. Często jest jednak inaczej. Okazuje się, że w ciele noworodka mogą zachować się zaburzenia, które prowadzą do zmian fizycznych i fizjologicznych. Osteopatia jest nauką odkrywania tych negatywnych czynników i leczenia ich skutków.

UMÓW WIZYTĘ

CZYM JEST OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA?

Na stan zdrowotny oraz samopoczucie dziecka może wpływać wiele czynników takich jak przebieg ciąży i kondycja psychofizyczna mamy, sposób porodu i warunki przyjścia na świat oraz uwarunkowania genetyczne i fizjologiczne. Przebieg samego porodu stanowi istotna kwestię dla dalszego rozwoju dziecka. Napięcia i dysfunkcje w ciele dziecka mogą warunkować jego dalszy rozwój. Dlatego leczenie każdego dziecka jest oparte o szczegółowy wywiad oraz badanie, które pozwala na zastosowanie indywidualnie dopasowanej terapii.

Osteopatia pediatryczna to wyjątkowa część osteopatii, wymagająca dużo zaangażowania oraz szczególnego podejścia do pacjenta jakim jest dziecko. Bardzo ważnym elementem terapii jest zaufanie małego pacjenta, dlatego stosowane tutaj techniki są wyjątkowo delikatne i dokładne. Osteopata dziecięcy stosuje w swojej pracy wachlarz metod pozwalających na równoważenie wszelkiego rodzaju dysfunkcji i napięć w ciele Naszego pacjenta. Dotyczyć one zazwyczaj szeregu połączonych układów m.in. szkieletowego, mięśniowego, nerwowego, krwionośnego, czy pokarmowego.Osteopatia dla dzieci skierowana jest już dla najmłodszych pacjentów od 1 tygodnia życia. Leczenie jest poprzedzone szerokim wywiadem dotyczącym ciąży, porodu oraz stanu zdrowia dziecka, a także wnikliwym badaniem.

 

Sama technika i myśl przewodnia osteopatii opiera się na zasadzie, że wszystkie schorzenia są wynikiem braku równowagi w sieci połączonych systemów całego organizm. Po zdiagnozowaniu na podstawie historii choroby i kompleksowych badaniach pediatrycznych stosuje bardzo delikatne techniki manualne w celu wywołania głębokich zmian w organizmie małego dziecka. Te niezwykle subtelne techniki osteopatyczne pozwolą, aby większość układów w ciele dziecka zaczęła prawidłowo funkcjonować.

 

Mało który rodzic jednak podejmuje decyzję o rehabilitacji swojego dziecka bez wizyty u lekarza specjalisty neonatologa lub pediatry- zapraszamy do naszych specjalistów. Jeżeli wykryte zostaną nieprawidłowości, dziecko kierowane jest do innych specjalistów lub na zabiegi fizjoterapeutyczne/ osteopatię dziecięcą lub terapię integracji sensorycznej, wszystkie te techniki oferowane są w Centrum Medycznym Keplera 1.

KIEDY NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ DO OSTEOPATY ZE SWOIM DZIECKIEM?

• asymetrie tułowia

• refluks

• ograniczenia ruchomości kręgosłupa i stawów

• asymetrie głowy (plagiocefalie)

• refluks żołądkowo-przełykowy

• kolki• zaparcia

• niedrożność kanalika łzowego

• zapalenie ucha środkowego

• kręcz szyi

• przewlekłe zapalenia płuc i oskrzeli

• częste infekcje

• wzmożone napięcie mięśniowe

• dysplazja stawu biodrowego

• uszkodzenia splotu ramiennego

• zaburzenia ssania i połykania

• dzieci, które nie chodzą do 1,5 roku i nie siadają do 10msc. życia

• problemy z osiąganiem kamieni milowych

• dzieci nadpobudliwe, płaczliwe oraz często wybudzające się w nocy.

Warto zapisać się na wizytę gdy zaniepokoi nas wystąpienie objawów takich jak:

Do osteopaty dziecięcego możemy udać się naszym dzieckiem już po tygodniu od urodzenia. W przypadku wcześniaków należy kierować się opinią lekarza prowadzącego pediatry lub neonatologa.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA PIERWSZĄ WIZYTĘ O OSTEOPATY DZIECIĘCEGO?

Skuteczna terapia osteopatyczna wymaga celnie postawionej diagnozy, która z kolei zależy od prawidłowo i dokładnie przeprowadzonego wywiadu z Rodzicami, istotną rolę gra tutaj cały okres ciąży oraz przebieg porodu. Ważne jest również zebranie obszernego wywiadu dotyczącego zachowania dziecka podczas pobytu w szpitalu. . Warto zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną Naszego dziecka.

 

Następnym krokiem jest dokładne badanie kliniczne wykonywane przez osteopatę w gabinecie. Osteopata poszukuje ograniczeń ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów, zmian w napięciu tkanek miękkich oraz różnic w gęstości tkanek okolicy czaszki i trzewi. Leczenie osteopatyczne jest nieinwazyjne, bezbolesne i przyjemne dla pacjenta. Drugi zabieg u osteopaty pediatrycznego w większości przypadków wykonywany jest tydzień – 2 tygodnie po pierwszej wizycie, aby organizm miał czas na wykorzystanie mechanizmów naprawczych.

 

Często do zlikwidowania problemu potrzebny jest jeden zabieg, należy jednak śledzić rozwój umiejętności dziecka w poszczególnych etapach rozwoju. Zaleca się wizyty kontrolne u osteopaty dziecięcego co 4- 8 tyg. w pierwszym roku życia dziecka. Każda wizyta kończy się zaleceniami do pracy z dzieckiem w domu.

 

Ul. Jana Keplera 1/4

60-158 Poznań

CENTRUM MEDYCZNE KEPLERA 1

Copyright © Centrum Medyczne Keplera 1

REJESTRACJA: +48 535 651 555